“Μίλησε” η άμυνα για τους Lakers

Posted: April 6, 2013 by giannisiakovakis in Sports

"Μίλησε" η άμυνα για τους Lakers

Η άμυνα χάρισε στους Lakers τη νίκη επί των Grizzlies με 86-84, αφού ο Conley έχασε δύο σουτ στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα και οι “αρκούδες” δεν σκόραραν στα τελευταία 2,5 λεπτά.

Οι Lakers “χτίστηκαν” για να καταβάλλουν τους αντιπάλους τους με την επίθεση και το γρήγορο (sic) παιχνίδι τους. Για να μπουν πάντως στα playoffs και να νικήσουν ομάδες σαν τους Grizzlies, θα το κάνουν πρωτίστως με την άμυνα τους. Άμυνα σαν κι αυτή που έπαιξαν στα τελευταία 2,5 λεπτά , η οποία τους βοήθησε να φτάσουν στη νίκη με  86 – 84 και να διατηρήσουν το προβάδισμα του 1,5 αγώνα από την 9η Utah στη δυτική περιφέρεια, έστω κι αν δεν είχαν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τον Steve Nash.

Ο Kobe Bryant (24 πόντοι ,5 ριμπάουντ , 9 ασίστ) ήταν ο πρώτος σκόρερ, ο Pau Gasol (19 πόντοι , 9 ριμπάουντ) έκανε άλλη μία ουσιαστική εμφάνιση, όπως και οι Earl Clark, Antawn Jamison από τον πάγκο. Ο παίκτης-κλειδί στο τέλος, πάντως, ήταν ο (αθόρυβος επιθετικά) Dwight Howard, ο οποίος μάζεψε το κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Conley 5” πριν από τη λήξη, εν συνεχεία έβαλε 1/2 βολές στα 4,1” και έπαιξε καλή άμυνα πάλι στον Conley λίγο πριν από το άκουσμα της κόρνας (υπήρξε επαφη των δύο παικτών στον αέρα, όχι όμως και φάουλ), εξωθώντας τον γκαρντ των Grizzlies σε ένα σουτ που δεν είχε καμία τύχη.

Με αυτή τη νίκη οι Lakers έσπασαν και ένα σερί 4 ηττών από το Memphis, το οποίο φάνηκε να έχει τον έλεγχο του ματς όταν έκανε ένα επιμέρους 15-1 στα πρώτα 6 λεπτά του δέυτερου ημιχρόνου (οι Lakers έχασαν τα πρώτα 8 σουτ που επιχείρησαν), ξεφεύγοντας με 65-58. Ωστόσο, οι “λιμνάνθρωποι” απάντησαν με ένα δικό τους 18-4, προηγήθηκαν 65-58 στο 35′, για να οδηγηθεί ο αγώνας στο δραματικό τέταρτο δωδεκάλεπτο, στο οποίο το προβάδισμα άλλαξε χέρια 10 φορές.

Στο τέλος, αυτή που μέτρησε ήταν η άμυνα των Lakers. Το Memphis δεν σκόραρε στα τελευταία 2,5 λεπτά και ηττήθηκε για πρώτη φορά ύστερα από 4 σερί νίκες, πέφτοντας στην 5η θέση της Δύσης, ένα παιχνίδι πίσω από το Denver. Ο Mike Conley έβαλε μεν 21 πόντους  και μοίρασε 6 ασίστ αλλά ήταν ο μοιραίος παίκτης στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ ο Marc Gasol έχασε στην άτυπη μονομαχία με τον μεγαλύτερο αδερφό του Pau, ο οποίος έβαλε μάλιστα και το καλάθι που έβαλε για τα καλά τους Lakers μπροστά στο σκορ (85-84) με 1’36” να απομένει.